Relikviář

Relikviář pro ostatky Čtrnácti pražských mučedníků vznikl v truhlářské dílně Chmela-Řípa v Petrovicích na Havlíčkobrodsku. Relikviář navrhla Martina Portyková. Vychází z tradice takzvaných domečkových relikviářů, avšak jeho ztvárnění je současné.

Relikviář byl vyrobený kompletně z masívu dubu. Pro výrobu byla použita stará technologie – spojování v rozích takzvanými ozuby. Rozměry má asi metr na délku, osmdesát centimetrů na výšku a široký je padesát centimetrů. Dubová schránka je ozdobena bronzovým nápisem a reliéfy. Jeden z reliéfů je čtrnácticípá hvězda, kdy počet paprsků odkazuje k počtu zabitých bratří. Na druhém reliéfu je motiv Madony s dítětem, který vychází z mozaiky umístěné na západním průčelí kostela Panny Marie Sněžné.

Uvnitř dubové schránky je umístěna olověná schránka, do které byly uloženy ostatky.

Dřevo z třistaletého dubu

Relikviář je vyroben tři sta let starého dubu. Tři století staré dubové dřevo se truhlářům pod ruku nedostane každý den. Materiál, ze kterého byl relikviář vyrobení, je v podstatě stejně starý jako ostatky, které jsou do něj uloženy.

Koupit staletý dub se truhlářské firmě poštěstilo před pár lety. Rostl v hlubokém příkrém údolí, v lese nedaleko Petrovic. Dub chtěli skácet už před více než sto lety, tenkrát by ho ale z údolí nedostali. A tak dub mohl růst dalších sto let. Až se současnou technikou bylo možné těžké dřevo z hlubokého údolí po skácení stromu dostat. Kmen se musel nařezat na třímetrové kusy, jeden měl váhu přes tři tuny.

V té době ale ještě v truhlářství netušili, na co tak vzácné dřevo použijí. Náhoda tomu chtěla, že skladování netrvalo dlouho a přišla zajímavá zakázka. Celkově výroba asi metr dlouhé, půl metru široké a 80 centimetrů vysoké dubové schránky na vzácné pozůstatky trvala asi tři týdny a podíleli se na ní dva lidé.